Bursă. Crăciunul pentru Ministerul Energiei: statul român primeşte astăzi dividende de 2,7 mld. lei de la Hidroelectrica şi Electrica

Bursă. Crăciunul pentru Ministerul Energiei: statul român primeşte astăzi dividende de 2,7 mld. lei de la Hidroelectrica şi Electrica

Joi 25 iunie este zi de plată pentru acţionarii a două dintre cele mai importante companii listate la Bursa de Valori Bucureşti: Hidroelectrica şi Electrica distribuie dividende aferente exerciţiului financiar 2025. Ministerul Energiei, acţionar majoritar la ambele, va încasa aproape 2,7 miliarde de lei din totalul de circa 3,4 mld. lei care ajung joi în conturile tuturor acţionarilor.


Citește articolul complet pe Ziarul Financiar

Alte știri din Ziarul Financiar