Patru oameni de afaceri din Constanţa, printre care un fost preşedinte AVAS, au fost inculpaţi şi trimişi în judecată pentru o evaziune fiscală de aproape 20 de milioane de lei. Totul s-a petrecut în timp ce se punea la pământ Combinatul „Solventul” Timişoara. ..
Titlurile momentului
Știri din Adevarul
Fostul căpitan al naţionalei Angliei, Wayne Rooney, şi-a anunţat retragerea din activitate, pentru a se concentra asupra meseriei de antrenor la Derby County. ..
Un bărbat din Piteşti a vandut bolidul care aparţinea unei cunoştinţe semnând ca şi când ar fi fost proprietarul maşinii şi folosindu-se de o viză falsă a organului fiscal al primăriei la care era înscris autoturismul. ..
Ministrul Sănătăţii Vlad Voiculescu a anunţat, vineri, că Guvernul va adopta săptămâna viitoare o hotărâre care va modifica strategia naţional de vaccinare. El a precizat că vor fi incluse două noi categorii de persoane vulnerabile în etapa a doua de vaccinare şi anume oamenii fără adăpost şi persoanele cu handicap şi cele care le îngrijesc. ..
Taximetristul a decorat taxi-ul cu ajutorul fiului său, în vârstă de 11 ani, şi singurul său scop a fost ca oamenii să se simtă bine. ..
Statele membre ale Uniunii Europene au posibilitatea legală să impună restricţii ale libertăţii de circulaţii şi a dreptului de şedere când trebuie să protejeze sănătatea publică. În acest context, solicitarea de teste sau de certificate de vaccinare nu vor fi neapărat o formă de discriminare, spune preşedintele CNCD, Asztalos Csaba. ..
Artefactul datează, conform specialiştilor, din perioada secolelor II-III, iar valoarea sa este de aproximativ 2.500 de euro. ..
Vlad Voiculescu a afirmat, vineri după-amiază, întrebat dacă ţara noastră va fi afectată de faptul că Pfizer a anunţat o scădere a livrării vaccinului anti-COVID în Europa, că sigur România va fi afectată, însă campania de imunizare poate continua pentru că există o rezervă care să asigure rapelul de aproximativ 100.000 de vaccinuri şi statul nostru va mai primi şi alte doze. ..
O nouă mutaţie a coronavirusului face ravagii şi ucide sute de persoane în Brazilia, transformând localitatea Manaus într-un uriaş cimitir. Imagini din acest oraş care-şi plânge zi şi noapte morţii au făcut rapid înconjurul lumii iar ce se întâmplă acolo este mai mult decât îşi poate imagina un om. Virusul ucide cu o viteză fantastică iar localnicii aproape că nu mai au unde să-şi îngroape morţii. ..
Prinsă de Pandemie deja în criză economică, Turcia se confruntă cu o creştere alarmantă a preţurilor şi o adâncire a sărăciei în rândurile populaţiei. Şomajul face ravagii, turcii abia dacă mai pot să-şi achite chiria, ratele la banici si să-şi procure hrana zilnică. La aceasta se adaugă cheltuielile pe fronturile unde a angajat preşedintele Erdogan armata. ..
Știri din Agerpres
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a precizat vineri că şi România va fi afectată de încetinirea ritmului de livrare a dozelor de vaccin anti-COVID de către producătorul Pfizer, dar campania de vaccinare va continua, având în vedere că ţara noastră dispune de o rezervă de doze. "Şi România va fi afectată, livrările în următoarele trei săptămâni vor fi micşorate. Vom putea continua această campanie, pentru că în acest moment avem o oarecare rezervă, care, pe de-o parte, ne asigură ..
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat că şcolile vor fi deschise pe 8 februarie "în anumite condiţii de siguranţă şi în anumite condiţii epidemiologice" şi a menţionat că vor fi luate o serie de "măsuri de precauţie", cum ar fi vaccinarea personalului din învăţământ şi testarea persoanelor simptomatice şi a contacţilor celor identificaţi pozitiv cu COVID-19. "Preşedintele a anunţat ieri că, la începutul lunii februarie, de pe 8 februarie vor fi redeschise şcolile. Vor f ..
Laboratorul american Pfizer a confirmat vineri că livrările sale de vaccinuri vor încetini la sfârşitul lunii ianuarie şi începutul lunii februarie, timp pentru a face modificări în procesul de producţie şi, astfel, pentru a creşte ritmul pentru următoarele săptămâni, relatează AFP. ''Pfizer lucrează din greu pentru a furniza mai multe doze decât era prevăzut iniţial anul acesta, cu un nou obiectiv declarat de două miliarde de doze în 2021'', a justificat grupul am ..
Clubul de fotbal FC Hermannstadt a anunţat, vineri, pe un site de socializare, rezilierea de comun acord a contractului cu antrenorul spaniol Ruben Albes. "FC Hermannstadt şi tehnicianul spaniol Ruben Albes, împreună cu staff-ul său - Ivan Cabezudo, antrenor secund, Toni Madrigal, preparator fizic - au ajuns astăzi la o înţelegere de comun acord în privinţa rezilierii înţelegerilor contractuale. Conducerea FC Hermannstadt îi transmite şi pe această cale domnului Ruben Albes şi ..
Clubul de fotbal FC Hermannstadt a anunţat, vineri, pe un site de socializare, rezilierea de comun acord a contractului cu antrenorul spaniol Ruben Albes. "FC Hermannstadt şi tehnicianul spaniol Ruben Albes, împreună cu staff-ul său - Ivan Cabezudo, antrenor secund, Toni Madrigal, preparator fizic - au ajuns astăzi la o înţelegere de comun acord în privinţa rezilierii înţelegerilor contractuale. Conducerea FC Hermannstadt îi transmite şi pe această cale domnului Ruben Albes ..
Guvernul olandez condus de premierul Mark Rutte şi-a dat vineri demisia în bloc în urma unei polemici provocate de ilegalităţi administrative în acordarea de ajutoare pentru familiile cu copii, care au afectat în principal părinţi imigranţi în Olanda, mulţi fiind obligaţi să se îndatoreze pentru a returna statului retroactiv alocaţiile primite timp de mai mulţi ani, relatează agenţiile internaţionale de presă. Cu numai două luni înaintea alegerilor legislative, guvernul şi-a asumat r ..
Guvernul olandez condus de premierul Mark Rutte şi-a dat vineri demisia în bloc în urma unei polemici provocate de ilegalităţi administrative în acordarea de ajutoare pentru familiile cu copii, care au afectat în principal părinţi imigranţi în Olanda, mulţi fiind obligaţi să se îndatoreze pentru a returna statului retroactiv alocaţiile primite timp de mai mulţi ani, relatează agenţiile internaţionale de presă. Cu numai două luni înaintea alegerilor legislative, guvernul şi-a asuma ..
Pfizer va reduce temporar livrările în Europa ale vaccinului său împotriva COVID-19 pe perioada în care îşi îmbunătăţeşte capacitatea de producţie, a anunţat vineri compania şi Institutul Norvegian de Sănătate Publică (FHI), relatează Reuters. "Am primit acest mesaj astăzi, cu puţin înainte de ora 10:00 (9:00 GMT). Ne aşteptam la 43.875 de doze de vaccin de la Pfizer în săptămâna a 3-a (săptămâna viitoare). Acum se pare că vom primi 36.075 de doze", a indicat FHI într-un comunicat ..
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, comisar-şef de poliţie Monica Dajbog, susţine o declaraţie de presă, vineri, la ora 15,00, referitoare la acţiunile desfăşurate în ultima săptămână pentru limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2. Accesul la activitate, care va avea loc la sediul MAI, va fi permis, începând cu ora 14,30, doar pentru cameramani pentru asigurarea respectării măsurilor de protecţie sanitară. Declaraţia va fi transmisă integral pe pagina ..
Preşedintele Consiliului Judeţean Botoşani, Doina Federovici, a depus, vineri, coroane de flori la mormintele mătuşilor poetului Mihai Eminescu aflate în incinta Mănăstirii Agafton. Evenimentul a avut loc în premieră şi a fost prilejuit de împlinirea a 171 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu, în condiţiile în care poetul a fost foarte apropiat de surorile mamei sale. Mănăstirea din localitatea Agafton a constituit unul dintre principalele locuri de inspiraţie a poetului ..
Știri din Cancan.ro
În ultimele 24 de ore au fost imunizate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech 16.057 persoane. Dintre acestea, 68 au avut reacții adverse. De astăzi, 15 ianuarie, a început faza a doua a campaniei. În […] The post Peste 16.000 de persoane s-au vaccinat în prima zi a etapei a doua. Câte au avut reacții adverse appeared first on Cancan.ro. ..
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat că Guvernul a adoptat o ordonanţă de urgenţă care stabileşte cum vor fi renumerate cadrele medicale care vor participa la procesul de vaccinare. Medicii de familie vor trebui să informeze, […] The post Anunțul făcut de Ministrul Sănătății! Ce bonus vor primi medicii de familie dacă îi conving pe oameni să se vaccineze appeared first on Cancan.ro. ..
  O adolescentă în vârstă de 15 ani a fost răpită de pe străzile din Cluj-Napoca. A fost urcată cu forța în mașină, dar a reușit să scape și să ceară ajutorul oamenilor legii. Polițiștii […] The post O tânără din Cluj-Napoca a fost răpită de pe stradă. Polițiștii au reținut trei bărbați appeared first on Cancan.ro. ..
Englezii îl numesc, pur și simplu, „Daddy of all derbies”, iar chiar fanii lui Liverpool și Manchester United consideră aceasta rivalitate mai presus chiar decât cele cu Everton și Man. City, cluburile cu care împart […] The post Liverpool – Man. United, povestea derby-ului etern al Angliei appeared first on Cancan.ro. ..
Pandemia a afectat-o grav pe Cristina Spătar. Artista a fost nevoită să-și vândă bijuteriile și ceasurile de lux pentru a putea supraviețui. Artiștii din industria muzicală au fost afectați, la rândul lor, de pandemia de […] The post Pandemia a afectat-o grav! Ce ajutor primește Cristina Spătar de la stat: ”Am cheltuit o mare parte din economii” appeared first on Cancan.ro. ..
  Tora Vasilescu împreună cu soțul au fost infectați cu SARS-CoV2 și au avut nevoie de oxigenoterapie. Actrița povestește cum a fost această experiență pentru ei, dar și cum se simt după această boală. Actrița […] The post Tora Vasilescu, declarații despre experiența Covid-19: „Eu cu soțul am făcut o lună oxigenoterapie” appeared first on Cancan.ro. ..
Vești proaste pentru românii amendați în timpul stării de urgență, care nu au făcut contestații. Aceștia pot fi executați silit. De la aproape un an de la amenzile primite în starea de urgență, au apărut […] The post Vești proaste pentru românii amendați în timpul stării de urgență, care nu au făcut contestații appeared first on Cancan.ro. ..
  Schimbul acid de replici dintre Cristina Șișcanu și Cătălin Botezatu, în care subiectul era Andreaa Tonciu, nu pare să se fi stins. Cu declarații care să susțină spusele Cristinei, intervine și Catinca Roman, mama […] The post Catinca Roman sare la gâtul juraților de la”Bravo, ai stil! Celebrities”. Ce are să le reproșeze designerilor appeared first on Cancan.ro. ..
Anca Țurcașiu trece prin momente cumplite după divorț. Vedeta suferă mult din cauza cățelușului ei, care este foarte bolnav. Anca Țurcașiu are un bichon, pe nume Șușu, de care este extrem de atașată. Cățelul a […] The post Anca Țurcașiu trece prin momente cumplite după divorț: ”Abia mai reușesc să dorm nopțile” appeared first on Cancan.ro. ..
  Connect-R a fost întotdeauna genul de persoană care i-a mulțumit lui Dumnezeu pentru ceea ce are și trăiește. În rugăciunile sale, artistul îi poartă în fiecare zi pe părinții lui, cărora le datorează întreaga […] The post Connect-R, mesaj emoționant pentru mama lui: „Azi este despre mama” appeared first on Cancan.ro. ..
Știri din Digi24
ANRE a decis prelungirea perioadei în care consumatorii casnici își pot încheia un contract de energie pe piața concurențială până la 30 iunie. În această perioadă, cei care până acum erau în regim reglementat își pot alege o ofertă concurențială de la furnizorul lor și vor beneficia de facturi regularizate. ..
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat vineri că directorul Pfizer i-a dat asigurări că toate dozele de vaccin contractate pentru primul trimestru vor fi livrate în acest termen. ..
Județul Ilfov va beneficia de modernizare a infrastructurii de apă și canal, după ce Comisia Europeană a aprobat o investiție de peste 220 de milioane de euro în acest sens. Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, a anunțat că acest proiect va permite celor peste 230.000 de locuitori ai Ilfovului să beneficieze de apă curată și de servicii de canalizare la cele mai înalte standarde. ..
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat, vineri, că în etapa a II-a de vaccinare anti-Covid nu au fost incluse categorii de angajați din domeniul privat precum personalul navigant, bancherii și personalul de la supermarketuri, deoarece trebuie să existe “o limitare”. ..
Este o decizie cu miză pentru Liviu Dragnea, care așteaptă anul acesta o eliberare condiționată, pentru care se va ține cont și de orele de muncă prestate. ..
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat că Guvernul a adoptat o ordonanţă de urgenţă care stabileşte cum vor fi renumerate cadrele medicale care vor participa la procesul de vaccinare. Medicii de familie vor primi un bonus de 30 de lei pentru fiecare pacient imunizat, sumă ce ulterior va crește. ..
Guvernul a aprobat în şedinţa de vineri un proiect de ordonanţă de urgenţă privind acoperirea costurilor necesare operaţionalizării centrelor de vaccinare anti- COVID, precum şi pentru recrutarea şi plata personalului implicat în procesul de vaccinare. Proiectul a stârnit revolta primarilor, după ce în varianta inițială a Ordonanței nu erau incluse și resursele financiare necesare. Potrivit OUG, cheltuielile pentru amenajarea centrelor și pentru plata personalului vor fi decontate de Ministerul ..
Soldați au luat sub asediu casa lui Bobi Wine, liderul opoziției din Uganda, a spus acesta, în timp ce voturile continuă să fie numărate în alegerile prezidențiale în care îl înfruntă pe actualul lider Yoweri Museveni, potrivit The Guardian. ..
ACTUALIZARE ORA 18:00 STS anunță că platforma pentru programare la vaccinarea anti-COVID este funcțională. ..
BNR a decis reducerea ratei dobânzii de politică monetară la 1,25 la sută pe an. În 2020 au avut loc trei reduceri ale nivelului dobânzii-cheie, cea mai recentă fiind în august. ..
Știri din DigiSport
FCSB - Astra 0-0, ACUM, la Digi Sport 1. Roș-albaștrii, singura echipă din România care a făcut pregătirea în altă țară ..
FCSB a revenit din Turcia, țară aflată pe lista galbenă, joi, iar liderul din Liga 1 a evitat carantina, după ce a motivat că a disputat un meci amical în cantonamentul din Antalya. ..
Rednic, dezamăgit după remiza cu UTA: "Am pierdut un jucător important pentru meciul cu FCSB" ..
VIDEO UTA Arad - Viitorul 0-0. Laszlo Balint, antrenorul arădenilor, vede partea bună după egalul obținut de echipa sa pe teren propriu. ..
Liviu Antal a jucat din nou în Liga 1 după 3 ani și jumătate, în meciul UTA - Viitorul 0-0. ..
La fel ca în tur, UTA Arad și Viitorul au remizat, dar de această dată fără goluri, scor 0-0, pe o ninsoare superbă. ..
Plecat de la Viitorul după rezultatele modeste ale echipei, spaniolul Ruben de la Barrera (35 de ani) a fost prezentat oficial ca noul antrenor al lui Deportivo La Coruna. ..
CFR Cluj încearcă să obțină al patrulea titlu consecutiv în Liga 1, de această dată sub comanda lui Edi Iordănescu, care nu vrea să piardă niciun jucător important în această iarnă. ..
Cum s-a distrat Eugenie Bouchard după umilința suferită în calificările pentru Australian Open ..
LIVE VIDEO FCSB - Astra Giurgiu, de la 20:00, la Digi Sport 1. ECHIPELE ..
Știri din Gandul
Statul trebuie să fie acţionar majoritar în toate companiile de interes strategic naţional, iar Guvernul nu intenționează să le privatizeze, spune ministrul Energiei Virgil Popescu, ca reacţie la campania PSD care a anunțat că se […] ..
Rică Răducanu a oferit vineri, 15 ianuarie, declarații de pe patul de spital, fiind internat după ce a fost confirmat cu noul COVID-19 alături de soția lui care se află în stare mai gravă. Fostul […] ..
Compania Pfizer a anunțat că va reduce livrările de vaccin anti-COVID-19 către statele europene în perioada în care implementează îmbunătățiri astfel încât să-și poată mări capacitatea de producție, targetul fiind 2 miliarde de doze până […] ..
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a susținut în cadrul unei conferințe de presă care a avut loc vineri, 15 ianuarie, faptul că nu exclude varianta ca românii să fie vaccinați și pe timp de noapte. Țara […] ..
Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat recent faptul că școlile vor fi redeschise începând cu data de 8 februarie, însă în funcție de incidența cazurilor COVID-19. Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a susținut că se vor […] ..
Zeci de comentarii negative au apărut pe rețele sociale la adresa președintelui Klaus Iohannis după ce acesta s-a vaccinat anti-COVID. Mai mulți internauți sceptici în privința vaccinării scriu că președintelui i-a fost injectat altceva, nicidecum […] ..
Un proiect de ordonanţă de urgenţă privind acoperirea costurilor necesare operaţionalizării centrelor de vaccinare anti-COVID a fost aprobată de Guvern în cadrul ședinței de vineri, 15 ianuarie. Poriectul prevede și condițiile pentru recrutarea și plata […] ..
Potrivit prognozei meteo de sâmbătă, 16 ianuarie 2021, vremea va deveni deosebit de rece, geroasă dimineața, în nord-vest, nord, centru și nord-est, iar noaptea în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi temporar […] ..
Relansarea economică globală poate fi încetinită de o serie de riscuri, se arată în cel mai recent Raport de tendințe și riscuri pe piețele financiare elaborat de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF). Printre vulnerabilitățile menționate […] ..
Voleibalista Mihaela Jeremic este un exemplu demn de urmat – deși are două degete la o mână și trei la cealaltă, tânăra și-a urmat visul și joacă volei de performanță. Tânăra a debut în sport […] ..
Știri din Gazeta sporturilor
Eugen Neagoe, 53 de ani, antrenorul Astrei, a comentat controversa iscată în jurul cantonamentului desfășurat de FCSB în Turcia. CONTEXT: FCSB este singura formație din Liga 1 care a efectuat un cantonament în afara țării, în ciuda interdicțiilor instaurate pe fondul pandemiei de coronavirus. UTA a trecut și ea granița, dar doar pentru un meci amical cu Szeged. ... ..
Ilie Dumitrescu, 52 de ani, fost mare internațional, l-a ironizat pe Magaye Gueye (30), atacantul lui Dinamo, după imaginile virale cu francezul care au apărut în spațiul public. CONTEXT: Gueye a acuzat probleme musculare și n-a evoluat în meciul cu Hermannstadt, câștigat de Dinamo cu 2-0;Atacantul francez are o răfuială cu Pablo Cortacero, căruia i-a adresat cuvinte jignitoare, într-un video din jacuzzi, în care mai apar și două femei - detalii, AICI. ... ..
Marius Șumudică n-a apucat derby-ul cu Dan Petrescu, deși ne-ar fi plăcut mult un Gaziantep – Kayserispor cu cei doi ambasadori români pe băncile echipelor din Turcia. Mai avem însă suficienți reprezentanți în rândul celor două echipe, iar partida de sâmbătă rămâne una cu amprentă românească. ... ..
CSM București întâlnește campioana Norvegiei, echipa cu 6 campioane europene în lot. În tur, nordicele au câștigat clar, 30-25 Alături de campioana Europei, Gyor, Vipers Kristiansand este singura echipă neînvinsă până acum în grupele Ligii Campionilor. Formația pregătită de Ole Gustav Gjekstad a jucat însă doar 5 meciuri, având alte 5 restanțe, neputând părăsi Norvegia conform reglementărilor privind pandemia de COVID-19. ... ..
E sigur: Juan Camara (26 de ani, extremă dreapta) pleacă de la Dinamo! Din informațiile GSP.ro, jucătorul și-a luat deja la revedere de la colegi pe grupul de WhatsApp al echipei și urmează să discute fie cu board-ul DDB, fie cu managementul spaniol pentru încetarea raporturilor contractuale. 253este index-ul InStat al lui Juan Camara din acest sezon. ... ..
Îți dorești un produs care să îți crească randamentul organismului atât la sala cât și în viața personală?Ești sportiv de performanță și vrei o recuperare mai rapidă în urma antrenamentelor?Vrei să îți recapeți virilitatea chiar și la o vârstă înaintată? Mii de bărbați au ales Performax, ți-l propunem și ție! Performax, așa cum îi spune și numele, este un produs pentru creșterea performanțelor organismului și a performanțelor sexuale. ... ..
Fosta gimnastă Diana Bulimar (25 de ani) a povestit momentul care a schimbat-o radical. Diana Bulimar este una dintre cele mai importante gimnaste din ultimul deceniu. Are medalii la toate competițiile majore, dar altul a fost evenimentul care a marcat-o. În 2011, Diana a simțit pe pielea ei ce înseamnă karma. S-a rugat pentru accidentarea unei adversare, dar a sfârșit prin a-și rupe degetele. ... ..
UTA și Viitorul se întâlnesc în runda cu numărul 16, prima a returului din Liga 1. Meciul se dispută azi, de la ora 17:00, și poate fi urmărit în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Look Sport, TV Telekom Sport 1 și Digi Sport 1. Rezultatele + programul rundei #16 din Liga 1 UTA - Viitorul » liveTEXT de la 17:00 Live + Statistici UTA - Viitorul, echipe de start UTA: F. Iacob - Tomozei, Erico, Benga, Rrumbullaku - Oroian, Vorobjovas, A. Albu, D. Rusu - Roger, A. ... ..
FCSB - Astra se joacă azi, de la 20:00, în partida care va închide etapa a 16-a din Liga I. Roș-albaștrii au nevoie de victorie pentru a pune, din nou, trei puncte în fața lui CFR Cluj, formație aflată pe poziția secundă. FCSB a închis anul 2020 cu un egal în fața lui Sepsi, 1-1, dar și-a păstrat fotoliul de lider după ce Craiova și CFR Cluj au terminat și ele la egalitate. În 2021, CFR a început cu dreptul, victorie cu Clinceni, 3-1, și pune presiune pe FCSB. ... ..
Sepsi n-a început rău anul 2021. Covăsnenii au obținut un punct pe terenul Universității Craiova, unde dintre principalele candidate la titlu. Echipa lui Leo Grozavu s-a pregătit pentru a doua parte a sezonului acasă, la Sfântu Gheorghe, iar atmosfera din cantonament a fost una relaxată. ... ..
Știri din Jurnalul National
Ministerul Educației a anunțat că 167.977 de angajați din sistemul național de învățământ își declară, în prima etapă de consultare, sunt dispuși să se vaccineze anti-Covid. Oficialii MEC au... ..
Medicii de familie vor primi minim 30 de lei pentru fiecare pacient vaccinat, a anunțat vineri ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu. Dacă depășesc 50% din pacienții de pe listă, plata ajunge la 50 de lei pe... ..
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a anunțat vineri, că dacă un copil apare într-o anchetă epidemiologică va fi testat cu teste antigen. De asemenea, se lucrează la un ghid de bune practici, a... ..
Liderii PSD au reacționat la anunțul creării în Parlament al grupării umaniste social-liberale. Senatatorul PSD Lucian Romașcanu, unul dintre comunicatorii oficiali ai partidului, consideră că este o mutare... ..
Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a declarat că nu mai putem avea în România soluții de anii ’50 – ’60 și, prin urmare, legătura între București și Târgoviște „merită un drum... ..
Au început înscrierile pentru noua serie de cursuri gratuite desfășurate pe platforma de e-learning a Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, ȘcoalaFDVDR. Peste 15 cursuri noi se adaugă curriculei... ..
Pfizer reduce temporar livrările de vaccin împotriva COVID-19 în Europa în timp ce își îmbunătățește capacitatea de producție, au declarat vineri compania și Institutul Norvegian de Sănătate Publică... ..
Platforma pentru programarea persoanelor care se încadrează în a doua etapă de vaccinare nu a mai mers vineri, la scurt timp după ora 15:00, ora la care autoritățile au anunțat că aceasta va fi... ..
O fată în vârstă de 15 ani din comuna Baciu a fost răpită, joi, 14 ianuarie, de pe o stradă din Cluj-Napoca, potrivit informațiilor furnizate de monitorulcj.ro. Polițiștii din cadrul Poliției municipiului... ..
Persoanele fără adăpost sunt căutate de autoritățile din București deoarece vine gerul. Acestea sunt cazate în spațiile Primăriilor de sector unde primesc hrană și medicamente. De asemenea, persoanele... ..
Știri din Libertatea
O asistentă medicală din Rădăuți, în vârstă de 36 de ani, a leșinat la o oră după ce s-a vaccinat împotriva COVID-19, informează observatornews.ro. Femeia a fost dusă la secția de neurologie, acolo unde i s-au făcut mai multe investigații. Conform sursei citate, asistenta medicală a mai leșinat și în trecut, fiind cunoscută cu un […] ..
Ministerul Educației a transmis, vineri, un comunicat de presă prin care a anunțat că 45,06% dintre angajații din învățământul preuniversitar și-au  declarat disponibilitatea de a se vaccina împotriva noului coronavirus, potrivit Edupedu. În total, 167.977 angajați din sistemul național de învățământ își declară, în prima etapă de consultare, disponibilitatea de vaccinare. Până în momentul de […] ..
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a prelungit până la 30 iunie perioada în fare consumatorii casnici de energie care până acum erau în regim reglementat își pot alege o ofertă pe piața concurențială de la furnizorul lor, informează Agerpres. Potrivit sursei citate, acești consumatori trec automat în piața de serviciu universal, cum […] ..
Vlad Voiculescu, ministrul sănătății, a anunțat, vineri, că redeschiderea școlilor din 8 februarie vine la pachet cu o serie de reguli care trebuie respectate atât de profesori, cât și de elevi. De asemenea, revenirea la cursuri este decisă de numărul de cazuri. „Președintele a anunțat ieri că de pe 8 februarie vor fi redeschise școlile. […] ..
Caz incredibil în București. Unui bărbat i s-a făcut rău, vineri, în jurul orei 14:00, la stația de metrou Unirea 1. Acesta a zăcut pe jos, fără ca vreo persoană să-i acorde primul ajutor, informează Digi24. După câteva minute în care bărbatul a agonizat pe peron, o femei s-a apropiat de el și l-a întrebat […] ..
Prepoziția este partea de vorbire neflexibilă care leagă un atribut sau complement de partea de vorbire determinată. Citește cum se clasifică prepozițiile și ce este locuțiunea prepozițională. Prepoziția este una dintre cele mai importante părți de vorbire neflexibile în limba română. Are funcția de a lega, într-un raport sintactic de subordonare, o parte de propoziție […] ..
La ora 15.00, ora la care trebuia să înceapă oficial înscrierile pentru etapa a II-a de vaccinare, platforma programare.vaccinare-covid.gov.ro nu a funcționat. La scurt timp, a apărut un mesaj care anunța că„se încarcă datele”. Situația a fost remediată după aproximativ două ore. UPDATE 18.10: Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a anunțat că platforma unde se […] ..
Alina Pușcaș a avut parte de un incident neplăcut cu o șoferiță, în timp ce se afla lângă mașina personală. Vedeta a povestit totul pe contul de Instagram, unde a dezvăluit și că a fost jignită în ultimul hal de femeie. „Există multe momente în care regret amarnic că trăiesc în București. Tocmai am avut […] ..
Faimosul dirijor britanic Sir Simon Rattle, care a anunțat săptămâna aceasta că își va scurta mandatul la conducerea Orchestrei Simfonice din Londra, pentru a se întoarce în Germania, a declarat vineri că a aplicat pentru cetățenia germană după Brexit, conform Agerpres, care citează Reuters. Muzicianul născut la Liverpool, în vârstă de 65 de ani, a […] ..
Platforma online unde se fac înscrierile pentru etapa a doua a campaniei de vaccinare nu a funcționat aproape două ore de la ora 15.00, ora anunțată oficial. Probleme au fost remediate ulterior, iar acum cei care se încadrează în această fază a vaccinării, vârstincii de peste 65 de ani și bolnavii cronic, se pot programa […] ..
Știri din ProSport
Universitatea Craiova a anunțat transferul definitiv al atacantului croat Ivan Mamut, în vârstă de 23 de ani. Ivan Mamut a fost împrumutat în toamnă de la Inter Zapresic, însă acesta i-a convins pe olteni să […] The post Universitatea Craiova a bifat primul transfer din 2021! Jucătorul a semnat pe patru ani appeared first on Prosport. ..
FCSB debutează în noul an cu un meci împotriva Astrei. Toni Petrea a declarat înaintea partidei că nu are probleme cu jucătorii. Antrenorul l-a avertizat pe Radunovic și a vorbit și despre scandalul declașat de […] The post Toni Petrea, avertisment înaintea primului meci al anului: „Nu este bătut în cuie!” Ce spune antrenorul FCSB despre scandalul „carantina” appeared first on Prosport. ..
Magaye Gueye, atacantul francez de origine senegaleză în vârstă de 30 de ani al lui Dinamo, a petrecut în jacuzzi cu Laurette Atindehou, iar Ilie Dumitrescu l-a ironizat. Fost mare fotbalist al Stelei și al […] The post Ilie Dumitrescu l-a ironizat pe Magaye Gueye, după ce a petrecut cu femei în jacuzzi: „A avut un sezon greu! Merita și el” appeared first on Prosport. ..
Laszlo Balint s-a declarat foarte mulțumit după remiza cu Viitorul. Gazdele au avut superioritate numerică, dar nu au reușit să pună capăt seriei de patru eșecuri consecutive din finalul sezonului de toamnă. UTA Arad și […] The post Laszlo Balint „respiră” după patru eșecuri consecutive: „Cu Viitorul, un punct câștigat!” appeared first on Prosport. ..
Familia Williams poate da tenisului o nouă stea, după ce Serena și Venus au scris istorie în sportul alb! Serena Williams și-a inițiat deja fiica în vârstă de 3 ani în tainele tenisului. Serena a […] The post Serena Williams se pregătește să-i predea ștafeta fiicei sale! Alexis Olympia a început deja să joace tenis | FOTO appeared first on Prosport. ..
Liviu Antal a revenit oficial în Liga 1. Fost campion al României cu Oțelul Galați, atacantul a debutat pentru UTA Arad în meciul cu Viitorul, scor 0-0, în etapa cu numărul 16. UTA a revenit […] The post Liviu Antal, debut pentru UTA! Primul meci după trei ani și jumătate în Liga 1 pentru fostul campion al României: „Mi-a fost dor!” appeared first on Prosport. ..
UTA – Viitorul 0-0! Video Online din etapa a 16-a a Ligii 1! Remiză albă pe o ninsoare ca-n povești!
UTA și Viitorul s-au întâlnit la Arad, într-un meci extrem de important în lupta pentru prezența în play-off-ul Ligii 1. Partida s-a terminat la egalitate, 0-0. Despărțite de doar trei puncte în clasament, în zona […] The post UTA – Viitorul 0-0! Video Online din etapa a 16-a a Ligii 1! Remiză albă pe o ninsoare ca-n povești! appeared first on Prosport. ..
Mircea Rednic, antrenorul echipei FC Viitorul, s-a arătat deranjat de eliminarea lui Virgil Ghiță din meciul cu UTA Arad, scor 0-0. UTA Arad și FC Viitorul au remizat, scor 0-0, în etapa cu numărul 16 […] The post Mircea Rednic, supărat pe Virgil Ghiță, după UTA – Viitorul: „Are destulă experiență!”. Ce spune despre meciurile cu FCSB și Universitatea Craiova appeared first on Prosport. ..
FCSB a revenit în România din cantonamentul din Turcia, iar roș-albaștrii nu au intrat în carantină, deși au fost într-o țară din zona galbenă. Mihai Rotaru a avut în cursul zilei de joi o intervenție […] The post Gigi Becali, mesaj pentru Mihai Rotaru, după ce patronul Craiovei din Liga 1 s-a simțit jignit. „Nu l-am făcut prost. Îl voi suna!” | EXCLUSIV appeared first on Prosport. ..
Meteorologii anunță cele mai scăzute temperaturi din această iarnă, în România, pentru acest week-end. Temperaturile cu un minus considerabil vor afecta și desfășurările partidelor din Liga 1, iar cele mai mari probleme și le fac […] The post Ger de „îngheață mingea”. Sepsi – CFR Cluj se va juca la o temperatură inumană. Edi Iordănescu: „Mă aștept la cea mai grea deplasare” appeared first on Prosport. ..
Știri din Romania Libera
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a anunțat că a actualizat, în cursul zilei de vineri, 15... ..
Cu acest prilej, instituţia sibiană de cultură a intrat în posesia unei donaţii de publicaţii din pa... ..
Personalul medical va fi plătit pentru a lucra, peste program, la campania de vaccinare, a anunțat, ... ..
E 15 ianuarie, ziua naşterii lui Eminescu, atunci când tot românul se simte din nou mândru că-i româ... ..
Proiectul Veritas, format din jurnaliști de investigație, nonprofit, a lansat joi un videoclip care ... ..
De Ziua Culturii Naţionale, preşedintele Consiliului Judeţean Vrancea, Cătălin Toma, a găzduit o înt... ..
80% din cadrele didactice ale Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative (SNSPA) au răspu... ..
Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie a prelungit perioada în care consumatorii casnici d... ..
MIPE a publicat lista proiectelor contractate prin Programul Operațional Capital Uman până la finalu... ..
Potrivit Olandei Broadcasting Corporation, prim-ministrul Mark Rutte va transmite în curând o scriso... ..
Știri din Spy News
Nicolae Guță a fost un mare cuceritor la viața sa, iar printre femeile pe care le-a iubit Beyonce de România a fost una dintre ele! Împreună cu ea au și o fetiță de 6 ani, dar s-au despărțit în momentul în care a venit pe lume! Tânăra a recunoscut că a făcut videochat, dar iată care a fost motivul! ..
Marcela Ilie, o femeie în vârstă de 45 de ani din județul Gorj, susține că nu mai are liniște de când amantul ar fi păgubit-o de zeci de mii de euro. Mai exact, aceasta a declarat la Acces Direct că fostul iubit i-ar fi dat foc la casă din cauza geloziei. Iată ce acuzații teribile îi aduce bărbatului! ..
Astăzi, în jurul prânzului, sicriul cu trupul neînsuflețit al actorului Bogdan Stanoevici a fost depus la capela Cimitirului Bellu, acolo unde va sta până mâine! Noi avem imagini exclusive de la fața locului și iată ce gest au făcut apropiații în memoria sa, înainte de a fi incinerat! ..
Dezvăluirile continuă în cazul fiicei dispărute a lui Ion Pălângeanu! După ce bărbatul a povestit astăzi, la Acces Direct, faptul că aceasta ar fi fost vândută de fosta concubină, în urmă cu 30 de ani, iar fata cea mare a spus că a luat legătura cu mama lor, cea care le-a dat naștere fetelor a rupt într-un final tăcerea! ..
Sunt momente foarte grele pentru Dustin Diamond, actorul care l-a interpretat pe Screech în serialul ”Salvați de clopoteț”! Aceasta a fost diagnosticat cu cancer în stadiul 4 în urmă cu puțin timp, iar în curând va începe ședintele de chimioterapie! ..
După ce astăzi s-a imunizat împotriva noului coronavirus, internetul a explodat de-a dreptul cu glume pe seama lui Klaus Iohannis! În timpul transmisiunii live a imunizării, cu toții au fost uimiți de mușchii pe care îi are Președintele României, iar de aici la zeci de glume a mai fost doar un pas! ..
Ion Pălângeanu, un tată dintr-o comună din Călărași, susține că nu mai are liniște de 30 de ani, de când nu și-ar mai fi văzut fiica. Bărbatul a venit la Acces Direct pentru a-și povesti drama, cu speranța de a-și găsi ruda. Potrivit spuselor bărbatului, aceasta ar fi fost vândută de mama fetei! ..
După ce le-a mărturisit fanilor din mediul virtual că este însărcinată, celebra Angela Rusu le-a dezvăluit acestora și primele imagini cu burtica de gravidă, dar și cum arată camera în care urmează să locuiască bebelușul! Iată când va naște soția lui Marius Moldovan! ..
Astăzi Andreea Tonciu a avut o zi plină, asta deoarece a anunțat cu mai multe ore facă o intervenție. Stați liniști, nu este vorba despre o problemă gravă, ci vedeta a decis că e timpul să-și scoată un molar de minte care nu-i mai dădea pace în ultima perioadă! ..
Anca Serea este consideră mama eroină a showbizului românesc, vedeta aducând pe lume 6 copii până în acest moment și chiar și așa, nu-l exclude nici pe al șaptea din ecuație! Anul trecut problemele de sănătate cu care se confruntă de mulți ani au făcut-o pe aceasta să ajungă de mai multe ori la spital, iar la un moment dat ea s-a gândit chiar și să-și facă testamentul, potrivit spuselor sale! ..
Știri din Wall-Street
Haosul creat la Washington a pus pe jar întreaga lume. Forța reprezentativă a democrației, călcată în picioare de un grup de ”derbedei”, cum ar zice românul. În toată această luptă a regimurilor, Europa părea a fi copilul năzdrăvan al familiei... ..
O breșă de securitate poate fi un eveniment catastrofal pentru orice companie, în special pentru cele mici, care nu sunt întotdeauna pregătite pentru o astfel de amenințare. ..
Priorităţile legislative ale PNL Bucureşti pentru noua legislatură vizează un set de proiecte care cuprind cinci mari obiective, unul dintre acestea fiind corectarea ''tuturor populismelor, a tuturor legilor călcate în picioare de PSD", a declarat joi... ..
Ministerului Finanțelor Publice a vândut o emisiune de euroobligațiuni în două tranșe care a atras de pe piețele internaționale 2,5 miliarde de euro. ..
În România se înființează prima Cameră de Comerț pentru Diversitate, aceasta având ca scop promovarea principiilor diversității și incluziunii în rândul mediului de business din țară, susținerea afacerilor românești conduse de grupuri minoritare sau... ..
Nestle, cel mai mare producător mondial de alimente, a anunţat joi că va investi 3,6 miliarde dolari în următorii cinci ani pentru a-şi reduce amprenta de carbon. ..
Barack Obama, fostul președinte al SUA, a declarat că se va vaccina anti-COVID-19, încercând astfel să mărească încrederea americanilor cu privire la siguranța tratamentului. ..
În timp ce milioane de nurci au fost eutanasiate în Europa, pe fondul temerilor că ar putea răspândi noul coronavirus, furnizorii chinezi ignoră apelurile ca activităţile de creştere a animalelor cu blană să fie interzise şi profită de creşterea... ..
Consumul a continuat să crească în luna octombrie, potrivit datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică, iar economia îşi revine după perioada grea din martie şi aprilie, consideră ministrul Finanţelor Florin Cîţu. ..
Ca un efect evident al pandemiei, în 2020 oamenii își propun să ofere cadouri de Crăciun unui număr mai mic de persoane comparativ cu ceilalți ani. Vor fi cumpărate cadouri mai ales pentru membrii familiei restrânse, datele sondajului realizat de... ..
Știri din Ziarul Financiar
Asociaţia Patronală a Industriei de Software şi Servicii (ANIS), cea mai puternică organizaţie din industria naţională de înaltă tehnologie, îşi propune să atragă aproximativ 380 de specialişti în IT în cadrul programului TechTalent Growth, care se adresează angajaţilor din companiile de IT din România, în vederea îmbunătăţirii abilităţilor şi cunoştinţelor în domeniu. ..
Producătorul de acoperişuri din ţiglă metalică Blachotrapez, deţinut de grupul polonez cu acelaşi nume, are în plan să facă o nouă hală de producţie în Baia Mare. ..
Punctual Comimpex din Cluj-Napoca, o afacere activă în domeniul distribuţiei de ţigări (99% din business), cafea şi cartele telefonice, deţinută de antreprenorul Vasile Mureşan, a raportat pentru 2020 o cifră de afaceri de 731,6 mil. lei (151,8 mil. euro), în creştere cu 14% faţă de anul anterior, potrivit datelor transmise de companie. ..
Companiile din domeniul online trebuie obligate să ofere explicaţii despre activităţi la fel ca toate firmele de telecomunicaţii, afirmă Ajit Pai, preşedintele Comisiei Federale de Telecomunicaţii din Statele Unite (FCC). ..
Nicu Rădulescu, preşedinte al Organizaţiei Patronale a Turismului Balnear din România (OPTBR), spune că cel mai afectat sector al turismului a fost cel balnear, în condiţiile în care pentru 2020 estimările arată scăderi de circa 500 mil. euro. ..