Robert Fico vorbește despre ieșirea Slovaciei din NATO: „Neutralitatea ar fi foarte benefică”

Robert Fico vorbește despre ieșirea Slovaciei din NATO: „Neutralitatea ar fi foarte benefică”

Premierul Robert Fico a anunțat că vrea un statut de neutralitate pentru Slovacia, punând astfel pentru prima dată sub semnul întrebării apartenenţa ţării est-europene la NATO, în contextul în care alianța occidentală de apărare se grăbeşte să-şi consolideze capacitatea de descurajare împotriva Rusiei, relatează Reuters. Robert Fico, discurs pe placul Kremlinului „Dacă mă întrebaţi pe […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea