Pacienții români vor avea în sfârșit dreptul la un final demn: anunțul Colegiului Medicilor

Pacienții români vor avea în sfârșit dreptul la un final demn: anunțul Colegiului Medicilor

România se apropie de un moment istoric în domeniul sănătății. Pentru prima dată, se lucrează la o lege care reglementează îngrijirea pacientului la sfârșitul vieții („end of life care”), un pas esențial spre respectarea demnității pacienților aflați în faze terminale. Anunțul a fost făcut de Prof. univ. dr. Cătălina Poiană, președinta Colegiului Medicilor din România, […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea