Cum a transformat Marea Unire școlile și liceele din Oradea interbelică

Cum a transformat Marea Unire școlile și liceele din Oradea interbelică

Instaurarea administrației românești în Ardeal, după Marea Unire din 1918, a adus schimbări radicale nu doar pe plan politic și economic, ci și în sistemul de învățământ. În anii 1920, Oradea s-a confruntat cu o nevoie acută de reorganizare școlară: elevii români nu se regăseau în școlile secundare maghiare, iar unitățile confesionale ofereau doar clase […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea