Așa a fost la Paris, acum 100 de ani » Povestea sportivilor care au adus prima medalie olimpică din istoria României: „Am mers în picioare, într-un tren ticsit de emigranți”

Așa a fost la Paris, acum 100 de ani » Povestea sportivilor care au adus prima medalie olimpică din istoria României: „Am mers în picioare, într-un tren ticsit de emigranți”

În luna mai a acestui an, s-au împlinit 100 de ani de la prima medalie olimpică din istoria României. În condiţiile unui dezinteres guvernamental, plecarea sportivilor români, în primăvara lui 1924, spre Paris, s-a efectuat după nenumărate amânări şi intervenţii, precum şi cu contribuţia bănească a cluburilor şi a participanţilor înșiși. Echipa naţională de rugby a României a cucerit atunci medalia de bronz, chiar dacă n-a simțit gustul victoriei. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor