Magistrala Banatului, în șantier după 150 de ani. Avertismentul unui istoric de artă: „Am cerut ca patru gări să fie cruțate”

Magistrala Banatului, în șantier după 150 de ani. Avertismentul unui istoric de artă: „Am cerut ca patru gări să fie cruțate”

Modernizarea căii ferate Timișoara – Lugoj – Caransebeș, linie inaugurată în 1876, va aduce trenuri mai rapide în Banat, dar și controverse privind patrimoniul feroviar. Istoricul de artă Cristian Oliviu Gaidoș avertizează că unele gări și turnuri de apă valoroase riscă să dispară.


Citește articolul complet pe Adevarul

Alte știri din Adevarul