România are nevoie să-şi schimbe modelul de creştere, care s-a epuizat. Economiştii celor mai mari bănci din România: România trebuie să treacă de la o economie de consum, de import, la una de producţie, cu valoare adăugată mare

România are nevoie să-şi schimbe modelul de creştere, care s-a epuizat. Economiştii celor mai mari bănci din România: România trebuie să treacă de la o economie de consum, de import, la una de producţie, cu valoare adăugată mare

Modelul de creştere care a susţinut economia României în ultimele două decenii pare să fi ajuns la capătul drumului. Bazat pe consum, alimentat din importuri, datorie externă, creşteri salariale accelerate şi fonduri europene, dar fără o creştere similară a productivităţii şi fără un aport suficient al investiţiilor private, acest model a generat convergenţă şi prosperitate o perioadă, însă începe să îşi arate limitele.


Citește articolul complet pe Ziarul Financiar

Alte știri din Ziarul Financiar