Reindustrializarea României 2025. Ce mai producem în ţară? Este nevoie să evoluăm către produse cu valoare adăugată mai mare. Prima generaţie de Logan avea în medie 7 calculatoare, acum un Duster sau Bigster au în medie 35 de calculatoare. Lanţul logistic trebuie dezvoltat: „Acum ambalajele din sticlă le aducem din Germania, capacele din Italia, doar laptele este românesc“

Reindustrializarea României 2025. Ce mai producem în ţară? Este nevoie să evoluăm către produse cu valoare adăugată mai mare. Prima generaţie de Logan avea în medie 7 calculatoare, acum un Duster sau Bigster au în medie 35 de calculatoare. Lanţul logistic trebuie dezvoltat: „Acum  ambalajele din sticlă le aducem din Germania, capacele din Italia, doar laptele este românesc“

Industria românească trebuie să evolueze către produse cu valoare adăugată mare, pentru a valorifica complet atuurile şi resursele locale, dar are nevoie şi de securizarea unui lanţ de aprovizionare şi de investiţii în cercetare şi dezvoltare (R&D) pentru a obţine un avantaj competitiv, au fost câteva din concluziile speakerilor prezenţi la evenimentul „Reindustrializarea României 2025. Ce mai producem în ţară?“, organizat de Ziarul Financiar în parteneriat cu Continental, Hidroelectrica şi Smart Reports powered by Bridge to Information.


Citește articolul complet pe Ziarul Financiar

Alte știri din Ziarul Financiar