Raport al Consiliului Concurenţei. De ce procesatorii nu folosesc mai mult lapte românesc, deşi îl producem: Avem multe ferme mici, cu eficienţă tehnologică limitată, iar puterea lor de negociere cu procesatorii este redusă

Raport al Consiliului Concurenţei. De ce procesatorii nu folosesc mai mult lapte românesc, deşi îl producem: Avem multe ferme mici, cu eficienţă tehnologică limitată, iar puterea lor de negociere cu procesatorii este redusă

România produce anual 4,4 mi­lioane de tone de lapte crud, ocupând locul 10 în Uniunea Europeană (UE), însă doar o treime din această cantitate ajunge în circuitul industrial de procesare, ceea ce plasează ţara noastră pe locul 17 la colectare, conform studiului privind sectorul laptelui şi al produselor lactate realizat de Consiliul Concurenţei.


Citește articolul complet pe Ziarul Financiar

Alte știri din Ziarul Financiar