Pagina verde. Cum rezolvăm problema risipei alimentare în condiţiile în care aproape jumătate dintre români aruncă mâncarea gătită: Ar trebui să vedem campanii de educarea de la Ministerul Mediului, Ministerul Agriculturii şi mai ales Ministerul Educaţiei

Pagina verde. Cum rezolvăm problema risipei alimentare în condiţiile în care aproape jumătate dintre români aruncă mâncarea gătită: Ar trebui să vedem campanii de educarea de la Ministerul Mediului, Ministerul Agriculturii şi mai ales Ministerul Educaţiei

Achiziţia de alimente în cantităţi mai mari decât necesarul sau fără o planificare bună a meselor, gătitul în cantităţi mai mari decât consumul dar şi faptul că mulţi dintre români nu mai consumă mâncare reîncălzită sunt principalele cauze ale risipei alimentare tot mai mari din România, reiese dintr-un studiu realizat de Up România, în parteneriat cu Reveal Marketing Research.


Citește articolul complet pe Ziarul Financiar

Alte știri din Ziarul Financiar