Mihnea Rădulescu, CloudXEdge: Unul dintre cele mai puternice motoare de creştere pentru orice domeniu este digitalizarea. Sectorul public este cel care consumă cei mai mulţi bani pentru digitalizare

Mihnea Rădulescu, CloudXEdge: Unul dintre cele mai puternice motoare de creştere pentru orice domeniu este digitalizarea. Sectorul public este cel care consumă cei mai mulţi bani pentru digitalizare

Digitalizarea ar putea deveni unul dintre principalele motoare de creş­tere ale economiei româneşti în urmă­torul deceniu. Deşi sectorul de IT local generează venituri în creştere şi atrage investiţii importante, peste 80% dintre firmele din România sunt încă nedigitali­zate, iar cele mai mari cheltuieli pentru tehnologie continuă să vină din sectorul public, potrivit lui Mihnea Rădulescu, CEO al CloudXEdge, furnizor de ser­vicii de cloud public, privat şi hibrid


Citește articolul complet pe Ziarul Financiar

Alte știri din Ziarul Financiar