România intră în dialog cu Iranul: Oana Țoiu discută despre situația din Orientul Mijlociu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz

România intră în dialog cu Iranul: Oana Țoiu discută despre situația din Orientul Mijlociu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz

Ministrul interimar de Externe Oana Ţoiu a avut, vineri, o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situaţia actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent cu Statele Unite şi abordarea României în conformitate cu dreptul internaţional. Ministrul a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Hormuz, precum şi a restabilirii libertăţii de navigaţie, în vederea stabilizării pieţelor energetice.


Citește articolul complet pe Stiripesurse.ro

Alte știri din Stiripesurse.ro