Finanțele iau 1,6 miliarde de lei, ca să stingă datorii vechi

Finanțarea vine, după ce Trezoreria a fost nevoită să returneze circa 12 miliarde de lei către investitori, din titluri ajunse la scadență Ministerul Finanțelor a atras recent 1,6 miliarde de lei de la bănci, prin emisiuni de titluri de stat, într-un context tensionat, în care neîncrederea investitorilor se reflectă în dobânzi mai ridicate pentru împrumuturile […]


Citește articolul complet pe Romania Libera

Alte știri din Romania Libera