Facturi mai mari la curent pe fondul caniculei: aerul condiționat crește consumul, iar rețelele riscă pene de curent

Experții avertizează că verile vor deveni tot mai solicitante energetic, asemănător cu iernile grele După liberalizarea pieței de energie, românii se pot aștepta la facturi mult mai mari la electricitate, iar valul de caniculă agravează situația prin creșterea masivă a consumului pentru răcirea locuințelor. Deși în România costurile pentru aer condiționat sunt în continuare mai […]


Citește articolul complet pe Romania Libera

Alte știri din Romania Libera