Energia geotermală, noul pariu verde al României

România pregătește o injecție financiară masivă în infrastructura de energie termică regenerabilă, printr-o schemă de ajutor de stat în valoare de 300 de milioane de euro Finanțarea va fi destinată investițiilor în producerea și transportul energiei geotermale, pentru încălzirea și răcirea centralizată. Finanțarea va fi acoperită din Fondul pentru Modernizare al Uniunii Europene, constituit din […]


Citește articolul complet pe Romania Libera

Alte știri din Romania Libera