Sute de berze albe mor în Oradea, în fiecare an, din cauza stâlpilor de electricitate de la groapa de gunoi

Sute de berze albe mor în Oradea, în fiecare an, din cauza stâlpilor de electricitate de la groapa de gunoi

La câțiva kilometri de centrul Oradiei, lângă groapa de gunoi, se desfășoară un fenomen aproape necunoscut publicului larg, dar devastator pentru natură. Sute de păsări, mai ales berze albe, mor electrocuteate în fiecare an pe stâlpii de medie tensiune din jurul depozitului, scrie publicația locală Bihoreanul. Hrana găsită la groapa de gunoi le atrage în […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea