România a pierdut 453.000 de hectare de pădure în 20 de ani. Suceava este polul exploatării lemnului

România a pierdut 453.000 de hectare de pădure în 20 de ani. Suceava este polul exploatării lemnului

Între 2001 și 2024, România a pierdut 453.000 hectare de pădure, adică 5,7% din suprafața acoperită cu arbori la nivelul anului 2000, potrivit unui studiu realizat și publicat de Global Forest Watch.  Pădure tânără pe 224.000 de hectare Această pierdere a fost cauzată în principal de exploatarea lemnului, activitate derulată pe 97,5% din suprafața pierdută. […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea