„Răpit și jefuit în România”: Wole Soyinka, laureat al Premiului Nobel, povestește calvarul prin care a trecut în taxiul luat din Otopeni

„Răpit și jefuit în România”: Wole Soyinka, laureat al Premiului Nobel, povestește calvarul prin care a trecut în taxiul luat din Otopeni

Scriitorul nigerian Wole Soyinka, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură în 1986 și primul african de culoare care a primit această distincție, a vorbit deschis despre experiența traumatizantă trăită la București. Invitat la Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), Soyinka a povestit cum a fost „răpit și jefuit” de un taximetrist, imediat după […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea