O comună din Bihor vrea să sape după apă termală și să încălzească astfel toate clădirile publice

O comună din Bihor vrea să sape după apă termală și să încălzească astfel toate clădirile publice

Comuna Budureasa, situată în Munții Apuseni, plănuiește să facă primul foraj de apă geotermală din zona montană a Bihorului. Primarul Adrian Magda a declarat că studiile indică existența unui zăcământ semnificativ de apă termală, cu temperaturi de 60-70 de grade Celsius, sub comună. „Studiile ne arată că apa termală de la noi e foarte caldă […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea