Guvernul de la Moscova susține că sunt prea multe persoane cu studii superioare în Rusia: „Nu e corect”

Guvernul de la Moscova susține că sunt prea multe persoane cu studii superioare în Rusia: „Nu e corect”

Rusia se confruntă cu un excedent de persoane cu studii superioare, o realitate care intră în contradicție directă cu nevoile stringente ale pieței muncii, avertizează Guvernul de la Moscova. Ministrul rus al Educației și Științei, Valeri Falkov, a avertizat că obsesia pentru diplomele universitare dezechilibrează grav economia țării, pledând public pentru abandonarea modelului de „învățământ […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea