Curtea de Apel București a suspendat judecarea cererii unui bolnav de cancer de a primi tratament și a invocat protestul magistraților

Curtea de Apel București a suspendat judecarea cererii unui bolnav de cancer de a primi tratament și a invocat protestul magistraților

Curtea de Apel Bucureşti a suspendat judecarea unui dosar în care un pacient bolnav de cancer solicita asigurarea tratamentului, invocând protestul magistraților. Ministrul Justiției le cere acestora să acţioneze cu „înţelepciune şi responsabilitate” şi să evite situațiile care să adâncească neîncrederea oamenilor. CSM spune că responsabilitatea reală pentru „garantarea accesului la medicamente şi tratamente oncologice […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea