Am început să murim în epoca uitării

Am început să murim în epoca uitării

Lumea se schimbă. Euroatlanticii pierd teren. India, China și Rusia rescriu jocul. Dar cheia de lectură a acestor vremuri stă în slăbiciunea Occidentului. Unul dintre istoricii mei preferați este Tony Judt; cu care am avut șansa să fim contemporani până acum un deceniu și jumătate. Judt a înțeles foarte bine epoca postbelică, despre care a […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea