Românul campion național care a concurat pentru altă țară la Jocurile Olimpice: „Mi-am luat pașaport austriac, nu exista altă soluție”

Românul campion național care a concurat pentru altă țară la Jocurile Olimpice: „Mi-am luat pașaport austriac, nu exista altă soluție”

Collins Vaelntine Filimon, 26 de ani, un sportiv cu dublă cetățenie, română și austriacă, a bifat, la Paris, prima sa prezență la Jocurile Olimpice. Jucătorul de badminton născut la București, din tată nigerian și mamă româncă, multiplu campion național în România, a reprezentat Austria, țara în care s-a și stabilit. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor