România e pentru interzicerea rușilor și belarușilor la Paris: „Nu este momentul să luăm în considerare deschiderea unei căi de întoarcere”

România e pentru interzicerea rușilor și belarușilor la Paris: „Nu este momentul să luăm în considerare deschiderea unei căi de întoarcere”

Ministrul Eduard Novak a anunțat azi poziția țării noastre în controversa care a cuprins sportul mondial în aceste zile Țara noastră s-a alăturat demersului mai multor state care solicită Comitetului Internaţional Olimpic (CIO) interzicerea sportivilor ruşi şi belaruşi la Jocurile Olimpice din 2024, din Franţa. În urmă cu câteva zile, CIO a deschis ușa sportivilor din aceste țări pentru a participa ca neutri, fără a avea steag și fără să li se intoneze imnul. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor