Medalii de aur şi argint pentru România la Campionatele Europene Under-16

Medalii de aur şi argint pentru România la Campionatele Europene Under-16

România a câştigat două medalii, una de aur şi una de argint, la Campionatele Europene Under-16 din Italia, grație lui Theodor Alexandrescu și dublului feminin format din Maia Ilinca Burcescu şi Giulia Safina Popa. Medalia de aur, prima a României după 34 de ani la individual băieţi U16, a fost cucerită de Yannick Theodor Alexandrescu., el impunându-se în finala de la Parma în faţa spaniolului Tito Chavez, cu scorul de 6-2, 6-1. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor