Capitolul la care România a ajuns în Top 10 mondial! » 21,5 milioane de euro: suntem imediat în urma La Liga

Capitolul la care România a ajuns în Top 10 mondial! » 21,5 milioane de euro: suntem imediat în urma La Liga

Conform analizei financiare publicate de CIES Football Observatory, România este a opta din lume în ultimul deceniu în privința procentului banilor încasați din vânzarea fotbaliștilor autohtoni crescuți în campionatul intern cu vârste de minimum 27 de ani raportat la suma totală obținută în aceeași perioadă. Superliga a adus astfel în țară 21,5 milioane de euro (15,5%), iar în total pentru jucătorii transferați în străinătate a luat 139 de milioane €. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor