35 de ani de la victoria memorabilă cu Danemarca din '89 » Dezvăluirile unui titular pentru GSP: „S-a pus presiune din partea tuturor” + Steaua, SUPERIOARĂ!

35 de ani de la victoria memorabilă cu Danemarca din '89 » Dezvăluirile unui titular pentru GSP: „S-a pus presiune din partea tuturor” + Steaua, SUPERIOARĂ!

În urmă cu 35 de ani, pe 15 noiembrie 1989, naționala României învingea Danemarca cu 3-1, într-un meci de poveste din istoria „tricolorilor”, disputat în Ghencea, cu o lună înainte de căderea regimului comunist. Elevii lui Emeric Ienei întorceau magistral în fața nordicilor, iar prima reprezentativă revenea la Mondiale după o absență de 20 de ani. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor