Le Monde: În România, cinematografia este în criză

Le Monde: În România, cinematografia este în criză

Analiză Le Monde, via Rador: Deși este aplaudată la festivalurile internaționale, prin cineaști precum Cristian Mungiu, laureat al celei de-a doua Palme d’Or la Cannes în luna mai, cinematografia românească se confruntă cu dificultăți în găsirea finanțărilor și în menținerea sălilor de cinema deschise. Totuși, primirea de care s-a bucurat ultimul film al regizorului, „Fjord”, […] © G4Media.ro.


Citește articolul complet pe G4Media.ro

Alte știri din G4Media.ro