Mai mult de 15% dintre tinerii români trăiesc în sărăcie extremă, conform Eurostat. Procentul este de aproape trei ori mai mare decât media europeană. Este, de altfel, și motivul pentru care foarte mulți români continuă să plece la muncă în străinătate. În satele din Moldova, nu este uliță fără localnici care fie au plecat deja, fie plănuiesc să plece peste hotare. „Aici, doar să trăiești de zi cu zi, dar nu poți să pui un ban deoparte”, mărturisește o femeie stabilită de ani buni în Italia.
Sărăcia din România îi determină pe mulți dintre tineri să ia în continuare calea străinătății: „Urmează să plec la muncă în Germania”
- de Digi24
- 2026/06/24 04:00
Alte știri din Digi24
Publicații din Bucuresti
Adevarul
Agerpres
Anuntul imobiliar
Ararat
Banii nostri
Bursa
Cancan.ro
Cotidianul
Curierul National
Digi24
DigiSport
Evenimentul zilei
Formula AS
G4Media.ro
Gandul
Gazeta sporturilor
Ghimpele
Ghiseul Bancar
Hotnews
Jurnalul National
Libertatea
Natiunea
ProSport
Romania Libera
Romania Noua
Sport Magazin
Sport.ro
Spotmedia.ro
Spy News
Stiripesurse.ro
Tricolorul
Wall-Street
Ziarul Financiar
