Ministrul interimar de Externe Oana Ţoiu a avut, vineri, o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situaţia actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent cu Statele Unite şi abordarea României în conformitate cu dreptul internaţional. Ministrul a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Ormuz, precum şi a restabilirii libertăţii de navigaţie, în vederea stabilizării pieţelor energetice.
Oana Țoiu, discuție cu șeful diplomației iraniene: „Am subliniat necesitatea redeschiderii în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz”
- de Digi24
- 2026/06/26 18:23
Alte știri din Digi24
Publicații din Bucuresti
Adevarul
Agerpres
Anuntul imobiliar
Ararat
Banii nostri
Bursa
Cancan.ro
Cotidianul
Curierul National
Digi24
DigiSport
Evenimentul zilei
Formula AS
G4Media.ro
Gandul
Gazeta sporturilor
Ghimpele
Ghiseul Bancar
Hotnews
Jurnalul National
Libertatea
Natiunea
ProSport
Romania Libera
Romania Noua
Sport Magazin
Sport.ro
Spotmedia.ro
Spy News
Stiripesurse.ro
Tricolorul
Wall-Street
Ziarul Financiar
