Motivarea ICCJ în cazul Ursu: „Nu era opozant. Represiunea Securității nu mai era sistematică în 1985. Metodele sunt folosite și azi”

Motivarea ICCJ în cazul Ursu: „Nu era opozant. Represiunea Securității nu mai era sistematică în 1985. Metodele sunt folosite și azi”

Judecătorii de la Instanţa supremă susţin, în decizia de achitare a foştilor ofiţeri de Securitate Marin Pîrvulescu şi Vasile Hodiş, cei care l-au torturat pe disidentul Gheorghe Ursu, că la nivelul anului 1985 nu se poate reţine că represiunea organizată de Securitate avea un caracter sistematic şi s-ar fi exercitat prin controlul informativ al „întregii populaţii active”, ci ar fi vorba doar de „un conflict limitat la câteva persoane”. De asemenea, judecătorii susțin că „aşa-zisele acţiuni de reprimare şi intimidare” pe care le folosea Securitatea sunt utilizate în anchetele penale din prezent.


Citește articolul complet pe Digi24

Alte știri din Digi24