Guvernul Veștea, susținut de PSD și puciștii liberali, a picat la vot în Parlament (surse). Decizia AUR a schimbat meciul

Guvernul Veștea, susținut de PSD și puciștii liberali, a picat la vot în Parlament (surse). Decizia AUR a schimbat meciul

Plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului s-a reunit luni seară pentru a decide dacă Guvernul condus de Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan, va fi învestit. În această ședință, la început, va fi dezbătut programul de guvernare, iar votul va avea loc la final. Toți miniștrii propuși în Guvernul Veștea, mai puțin doi (Romeo Lungu - Dezvoltare, Alexandru Zaharia - MIPE), au obținut avize favorabile în urma audierilor din comisiile de specialitate. Pe parcursul zilei, Adrian Veștea s-a dus la sediul AUR, așa cum i-a cerut George Simion. La finalul discuțiilor, însă, voturile pe care Veștea spera să le obțină nu au fost promise, în condițiile în care liderul AUR a ridicat miza jocului, cerându-i președintelui Nicușor Dan să clarifice dacă AUR mai este considerat partid extremist până la ora 21.30. PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul Veștea, în timp ce PSD, parlamentarii PNL din gruparea Thuma și formațiunile mici din Parlament sunt așteptate să voteze pentru învestirea noului Executiv. Pentru a trece, este nevoie de 233 de voturi. 


Citește articolul complet pe Digi24

Alte știri din Digi24