România produce lapte, dar procesatorii lucrează mai mult cu importuri. Ce fac fermierii cu producția care nu ajunge în fabrici

România produce lapte, dar procesatorii lucrează mai mult cu importuri. Ce fac fermierii cu producția care nu ajunge în fabrici

România produce anual aproape patru milioane și jumătate de tone de lapte, însă doar o treime din această cantitate ajunge în fabricile de procesare. Restul rămâne în ferme, este vândut direct consumatorilor sau este transformat în produse tradiționale, arată un raport al Consiliului Concurenței.


Citește articolul complet pe Adevarul

Alte știri din Adevarul