Parisul răcește orașul cu apa din Sena, în locul aerului condiționat. Rețeaua va fi extinsă de trei ori până în 2042

Parisul răcește orașul cu apa din Sena, în locul aerului condiționat. Rețeaua va fi extinsă de trei ori până în 2042

Parisul își extinde unul dintre cele mai mari sisteme de răcire urbană din lume, care folosește apa din Sena pentru a reduce temperatura din clădiri și dependența de aparatele de aer condiționat. Rețeaua ar urma să deservească peste 3.000 de clădiri până în 2042.


Citește articolul complet pe Adevarul

Alte știri din Adevarul