Nicușor Dan a promulgat legea: 15 iunie, zi dedicată victimelor Mineriadei

Nicușor Dan a promulgat legea: 15 iunie, zi dedicată victimelor Mineriadei

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea prin care data de 15 iunie este instituită ca Zi Națională a Memoriei Victimelor Mineriadei din 13–15 iunie 1990 și a represiunii antidemocratice.Șeful statului a transmis că măsura reprezintă o „minimă reparație” pentru victimele și familiile afectate de violențele din acea perioadă, subliniind că evenimentele din vara anului 1990 rămân o rană a istoriei recente a României.Nicușor Dan a afirmat că Mineriada a fost o ...


Citește articolul complet pe Cuget Liber

Alte știri din Cuget Liber