POVEȘTI din Bistrița: „M-am simțit ca într-un vis… Cea mai expresivă primire dintre toate”, nota Regina Maria în jurnal, despre vizita din 1919 la Bistrița

15 orașe din Transilvania – între care și Bistrița – s-au bucurat în 1919 de vizita familiei regale. Și, într-adevăr, ardelenii au oferit cuplului regal o primire fabuloasă, a povestit Cornelia Vlașin, directoarea Arhivelor Naționale Bistrița-Năsăud în emisiunea povești din Bistrița. „M-am simțit ca într-un vis”, mărturisea Regina Maria, despre vizita la Bistrița... The post POVEȘTI din Bistrița: „M-am simțit ca într-un vis… Cea mai expresivă primire dintre toate”, nota Regina Maria în jurnal, despre vizita din 1919 la Bistrița appeared first on Bistrițeanul.ro.


Citește articolul complet pe Bistriteanul

Alte știri din Bistriteanul