Vânătorul de mine M 271 „Căpitan Constantin Dumitrescu” a plecat, zilele trecute, din portul militar Constanța, pentru a participa, timp de două săptămâni, la cea de a X-a activare a Grupului operativ pentru combaterea minelor marine din Marea Neagră (MCM BS TG – Mine Countermeasures Black Sea Task Group).Alături de nava românească, în gruparea navală mai sunt integrate două nave care aparțin Forțelor Navale ale Turciei, nava auxiliară TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi ...
Marea Neagră, sub supraveghere. Nave militare din trei țări participă la o misiune comună
- de Cuget Liber
- 2026/06/16 10:10
