Universitatea de Medicină din Timişoara, implicată într-un proiect internaţional pentru combaterea obezităţii copilului

România este inclusă într-un proiect european de cercetare pentru combaterea obezităţii în rândul copiilor, în valoare de aproape zece milioane de euro. În ţara noastră, partenerul consorţiului internaţional care îl derulează este Universitatea de Medicină şi Farmacie din Timişoara.   În Europa de Sud, în unele părţi din Europa Centrală şi de Est şi în Regatul Unit, mai mult de unul din zece copii cu vârsta cuprinsă între 5 şi 19 ani este obez, iar în ţări precum Grecia, Malta şi Italia, mai mult de unul din trei copii este supraponderal. În ritmul acesta, în unele ţări europene, mai mult... The post Universitatea de Medicină din Timişoara, implicată într-un proiect internaţional pentru combaterea obezităţii copilului first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis