Patru asociaţii, sprijinite de Primăria Timişoara şi Institutul Francez, înfiinţează la Timişoara un cinema de artă, care va avea forma unui „art house” având ca misiune promovarea filmului european, românesc, de autor. O declarație de colaborare între Primăria Timișoara, Institutul Francez din România, compania Groupama și asociațiile locale din domeniu – Pelicula Culturală, Marele Ecran, Documentor și Asociația Română a Filmului Independent (Timishort), în vederea creării unui cinema de artă în centrul orașului, va fi semnată mâine, la sediul Primăriei Timişoara. După ce opt săli de cinema, aflate în responsabilitatea RADEF, au intrat recent în proprietatea Primăriei Timișoara, reprezentanţii... The post Timişoara va avea un cinema de artă first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
