CET Freidorf va folosi energia solară

Primăria Municipiului Timişoara a semnat un contract pentru eficientizarea producerii energiei termice la CET Freidorf, care va folosi energia solară.   Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, anunţă că a semnat contractul pentru proiectarea, achiziţionarea de echipamente şi punerea în funcţiune a unei instalaţii pentru rentabilizarea termoficării, care presupun utilizarea de panouri solare care vor folosi energia solară pe perioada verii. Contractul a fost semnat în cadrul proiectului Eficientizarea producerii de energie termică la CET Freidorf prin folosirea resurselor regenerabile, potrivit Agerpres. Edilul mai spune că Municipalitatea şi-a impus ca, până în 2020, 24% din consumul de energie să fie asigurat din... The post CET Freidorf va folosi energia solară first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis