A fost semnată declarația de intenție privind înființarea unui cinematograf de artă în centrul Timişoarei. Inaugurarea urmează să aibă loc cel târziu în anul 2021. Declarația de intenție privind înființarea unui cinematograf de artă în centrul Timişoarei, sub cupola rețelei Europa Cinemas, a fost semnată ieri de reprezentanţi ai Primăriei Timișoara, ai Companiei Groupama, ai Institutului Francez din România și ai Asociațiilor Pelicula Culturală, Marele Ecran, Documentor și ai Asociației Română a Filmului Independent (TimiShort). Cinematograful de Artă Independent va fi amenajat conform Strategiei culturale a municipiului Timișoara 2014-2024 sub forma unui Art House care va avea ca scop... The post A fost făcut primul pas spre Cinematograful de Artă din Timişoara first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
