Studiu: Fumatul amplifică stările de anxietate (Sanatate)

Un studiu publicat în revista Journal of American Medical Association afirmă că adolescenţii care au fumat cel puţin un pachet de ţigări pe zi sunt de 15 ori mai susceptibili de a dezvolta tulburări de panică sau episoade repetitive de panică în timpul maturităţii timpurii.   Tulburarea de anxietate generalizată, caracterizată prin sentimente de teamă sau griji, s-a dezvoltat la maturitatea timpurie de cinci ori mai des în rândul fumătorilor spre deosebire de nefumători, afirmă studiul. Acelaşi lucru a fost constatat şi pentru...


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau