Amenzi de 50.000 de lei pentru hranirea ursilor pe Transfagarasan. Autoritatile intensifica controalele

Amenzi de 50.000 de lei pentru hranirea ursilor pe Transfagarasan. Autoritatile intensifica controalele

In ultimele trei saptamani, Romsilva, prin Directia Silvica Arges, impreuna cu institutiile partenere din cadrul echipelor mixte constituite prin Ordinul Prefectului Judetului Arges, a intensificat actiunile de patrulare, monitorizare si control in zona DN 7C ndash; Transfagarasan, cu scopul prevenirii hranirii exemplarelor de urs brun si reducerii riscului producerii unor incidente.Potrivit ROMSILVA, de la intrarea in vigoare a Ordinului Prefectului nr. 136 27.05.2026, au fost aplicate cumulati ...


Citește articolul complet pe Ziua de Constanta

Alte știri din Ziua de Constanta