Raul Pătrașcu, asistent la Universitatea de Medicină Timişoara: „Simularea cutremurului arată, încă o dată, dezastrul din Sănătate”

Un asistent universitar la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara atrage atenţia că simularea cutremurului cu magnitudinea de 7,5 pe Richter arată că zecile de mii de victime nu ar avea mari șanse, chiar dacă ar supraviețui inițial, fiindcă sistemul sanitar ar fi copleşit.   „Simularea demonstrează, din nou, cât de nepregătit e sistemul sanitar, căpușat de actuala clasă politică, pentru gestionarea situației în cazul producerii unei calamități”, susține Raul Pătrașcu, asistent universitar la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș”, din Timișoara și membru al Platformei RO100. Acesta mai spune că, în cazul producerii unui asemenea cutremur, istoria... The post Raul Pătrașcu, asistent la Universitatea de Medicină Timişoara: „Simularea cutremurului arată, încă o dată, dezastrul din Sănătate” first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis