În anul european al patrimoniului cultural, Institutul Francez din Timișoara, Centrul Cultural German din Timișoara și asociația Prin Banat pregătesc o aplicație inovatoare care să revitalizeze locuri încărcate de istorie din oraș. Aplicaţia ARound the city va folosi realitatea augmentată pentru a face posibilă o experiență 2.0 de descoperire a patrimoniului. Timișorenii sunt invitați la o prezentare a versiunii demo a aplicației, miercuri, 24 octombrie, de la ora 18.30, în cafeneaua D’arc. Cei prezenți vor afla ce aduce în plus realitatea augmentată și care vor fi funcționalitățile aplicației ARound the city, anunţă organizatorii. Seara va fi completată de un... The post „ARound the city”, experiență 2.0 de descoperire a patrimoniului Timişoarei first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
