Expoziţie de carte veche bisericească, la Timişoara

Muzeul Catedralei Mitropolitane Timişoara vernisează, azi, expoziţia „100 de cărţi vechi româneşti pentru 100 de ani de unitate naţională”, eveniment organizat de Arhiepiscopia Timişoarei, anunţă Agerpres.   Printre zecile de exponate care pot fi văzute în expoziţia 100 de cărţi vechi româneşti pentru 100 de ani de unitate naţională se vor afla prima traducere în limba română, după izvoare greceşti şi slavone, a Noului Testament de la Bălgrad (1648), prima traducere şi prima imprimare integrală a Bibliei în limba română, Biblia de la Bucureşti (1688), Cazania lui Varlaam sau Carte românească de învăţătură (1643), una din cele mai însemnate cărţi... The post Expoziţie de carte veche bisericească, la Timişoara first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis