După ce, ieri, Comisia Iordache a dat vot favorabil modificărilor aduse Codului de Procedură Penală, preşedintele Tribunalului Timiş, Adriana Stoicescu, reacţionează dur şi spune că România a devenit ţara în care condamnaţii au toate drepturile, acuzând o „căsăpire” a Codului Penal „în aşa fel încât, dacă s-ar putea, judecătorul să fie subiect activ al tuturor infracţiunilor.„ „Suntem ţara în care inginerii fac legi în domeniul zootehniei, contabilii – în cel al construcţiilor şi, împreună, ca într-o mare şi fericită familie, căsăpesc Codul Penal în aşa fel încât, dacă s-ar putea, judecătorul să fie subiect activ al tuturor infracţiunilor”, scrie, într-o... The post Preşedintele Tribunalului Timiş: „Suntem ţara în care politicienii au inclusiv dreptul de a transforma justiţia în sac de box sau bâtă, în funcţie de interese” first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
