Deputat PMP Cornel Sămărtinean, despre Fondul Suveran de Dezvoltare și Investiții: „Riscăm să rămânem cu banii luaţi şi cu companiile pierdute”

Deputatul PMP Cornel Sămărtinean anunţă că a votat împotriva proiectului de lege privind înființarea Fondului Suveran de Dezvoltare și Investiții, argumentând că, prin înfiinţarea acestuia, Statul pierde 33 de companii şi nouă miliarde de lei.   Deputatul PMP de Timiş Cornel Sămărtinean, preşedintele PMP Timiş, care a votat împotriva proiectului de lege privind înființarea Fondului Suveran de Dezvoltare și Investiții, avertizează că prin înfiinţarea acestei instituţii, Statul român va pierde nouă miliarde de lei, respectiv 33 de companii (parţial său integral de stat) şi peste două miliarde de lei pe an din dividende. Majoritatea celor 33 de companii sunt exact... The post Deputat PMP Cornel Sămărtinean, despre Fondul Suveran de Dezvoltare și Investiții: „Riscăm să rămânem cu banii luaţi şi cu companiile pierdute” first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis