Ceva de Spus: #Nuparcapetrotuar

Tinerii cu dizabilități de la Asociația Ceva de Spus au iniţiat o campania #Nuparcapetrotuar.   Deplasarea pe trotuarele din Timișoara este, de multe ori, îngreunată de mașinile parcate ilegal. Pentru persoanele în scaun rulant este foarte dificil să depășească un astfel de obstacol, fiindu-le aproape imposibil să coboare bordura, să intre pe carosabil și să reurce. Într-o astfel de situație, de obicei trebuie să se întoarcă până la intersecție sau până în punctul în care bordura este coborâtă la nivelul solului și să se deplaseze pe stradă, expunându-se riscului de a fi accidentați de mașini. „Dacă nu parcați pe trotuar,... The post Ceva de Spus: #Nuparcapetrotuar first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis